Na této stránce najdete informace a odkazy na oficiální internetové stránky měst Kowary, Marciszów, Kamienna Góra, Lubawka a komuny Kamienna Góra.


  KOWARY

Kowary

Město Kowary leží v jihovýchodní části Jelenohorské kotliny na úpatí Krkonoš a Janovického rudohoří, v Dolnoslezském vojvodství, v okrese Jelenia Góra. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1158.

Rozvoj města byl odjakživa spjat s hornictvím a kovářstvím. V 16. století patřilo město k nejvýznamnějším střediskům železného průmyslu v Dolním Slezsku. Po úpadku hornického a metalurgického průmyslu se v Kowarech začalo rozvíjet tkalcovství a textilní průmysl, především výroba koberců. Po 2. světové válce se ve městě začala těžit i uranová ruda.

Dnes se město Kowary snaží budovat svůj obraz jako lázeňské středisko s tradicemi, které je oblíbené mezi turisty.

Počet obyvatel: 11 462 (k 1. 1. 2013)

Katastrální výměra: 37,39 km2

Hustota zalidnění: 307 obyvatel/km(k roku 2013)

Zajímavá místa k navštívení: Historické centrum města, Dům městských tradic, Radnice, Farní kostel, Městský zámek "Smyrna", Park miniatur památek Dolního Slezska, Štoly Kowary v dolu Krakonoš, Kowarské doly či Katův dům.


MARCISZÓW

Marciszow 

Obec Marciszów se nachází v Dolnoslezském vojvodství, v okrese Kamienna Góra. Charakterem se jedná o venkovskou oblast s nízkou hustotou zalidnění. Obcí protéká řeka Bobr. Vzhledem k atraktivnímu prostředí má území obce potenciál pro rozvoj různých forem turistiky, např. poznávací, rekreační, pobytové, apod. Dlouholetou tradici má pěší turistika, v současné době se k ní přidává i cykloturistika. V zimním období jsou zde i příhodné podmínky pro sjezdové lyžování.

Počet obyvatel: 4 800

Katastrální výměra: 81,98 km2

Hustota zalidnění: 59 obyvatel/km2

Zajímavá místa k navštívení: Rudavský přírodní park, Barevná jezírka


KAMIENNA GÓRA

KamiennaGora

Město Kamienna Góra se rozprostírá v Dolnoslezském vojvodství, v okrese Kamienna Góra. První zmínky o městě pocházejí ze 13. století. V roce 1760 se zde uskutečnila jedna z bitev sedmileté války. Městem protéká řeka Bobr. Město má dobré předpoklady pro rozvoj cestovního ruchu. Díky malebnému okolí se pro turisty nabízí řada možností trávení volného času - formou pěší turistiky, cyklistiky, v zimním období formou běhu na lyžích. Samotné město disponuje řadou kulturních památek. 

Počet obyvatel: 20 014 (stav k 1. 1. 2013)

Katastrální výměra: 18 km2

Hustota zalidnění: 1 112 obyvatel/km2

Zajímavá místa k navštívení: gotickorenesanční Kostel sv. Petra a Pavla, Muzeum tkalcovství, štola Arado, Kostel Matky Boží Růžencové, Kamenný obelisk a mauzoleum na Parkové hoře či zřícenina renesančního hradu.

 

 


LUBAWKA

Lubawka

Město Lubawka se rozprostírá v jihozápadní části Polska, v Dolnoslezském vojvodství, v okrese Kamienna Góra. První písemná zmínka o městě pochází z počátku 11. století. Ve městě postupně došlo k rozvoji průmyslu a významnou roli začala hrát také turistika. I městem Lubawka protéká řeka Bobr.

Počet obyvatel: 11 524 (stav k 1. 1. 2013)

Katastrální výměra: 138,05 km2

Hustota zalidnění: 83 obyvatel/km2

Zajímavá místa k navštívení: Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostel sv. Anny, náměstí s radnicí a sochou sv. Jana Nepomuckého, skokanský můstek, rezervace Krkavčí skála, jezero Bukówka či tkalcovské domy (část Chełmsko Śląskie).

 


GMINA KAMIENNA GÓRA

gminaKamiennaGora

 

Gmina Kamienna Góra je jednou ze základních jednotek administrativního členění Polské republiky. Gmina (česky Komuna) Kamienna Góra je venkovskou komunou a skládá se z řady vesnic (viz mapka). Samotné město Kamienna Góra není součástí gminy.

Počet obyvatel: 9 038 (stav k 1. 1. 2013)

Katastrální výměra: 158,18 km2

Hustota zalidnění: 57 obyvatel/km2

Zajímavá místa k navštívení: skalní rezervace Glazy Krasnoludków, skála "Diabelska Maczuga", svatostánek Matky Boží Laskavé v Krzeszowie

Kontakt

Svazek obcí Východní Krkonoše

Národní 199
541 01 Trutnov


IČO: 71188371
DIČ: neplátce 

www.vychodnikrkonose.cz
www.krakonosovokralovství.czHKkraj logo

WEB realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje